KÓŠA - teorie těla z pohledu jógy a praxe restorativní jógy

04.02.2022

KÓŠA - teorie těla z pohledu jógy a praxe restorativní jógy 

Přijměte mé pozvání na 4 hodinový seminář na téma KÓŠA

V první části večera se zaměříme na jógovou filosofii a v druhé polovině přejdeme k praxi restorativní jógy. 

V indické tradici je člověk chápán jako mnohorozměrná bytost, která je tvořena z několika rovin. zatím co v Evropě jsme zvyklí mluvit maximálně o těle a mysli, jóga mluví o termínech těla (šaríra) a sánkhja a védánta mluví o obalech (kóše)

Kóša je doslova nádoba, pohár či obal a termín označuje jednotlivé roviny bytí a vědomí člověka. Obaly představují různé stupně vibrující energie, která prostupuje různými podobami vědomí.

Restorativní jóga vychází z anglického slova restore, které znamená obnovit, ozdravit, či znovu nastolit rovnováhu. Je to druh jógy, který se využívá pro dosažení fyzického, mentálního i emočního uvolnění. Používají se pomůcky, které podporují udržení rovnováhy, a zároveň stimulují a uvolňují tělo. Některé restorativní pozice jsou prospěšné pro celé tělo, zatímco jiné působí na specifickou oblast těla, jako např. srdce a plíce nebo bedra. Mnoho pozic je podobných běžným jógovým ásanám, ale jejich provádění je pomalejší, setrvává se v nich několik minut a využívá se podpory pomůcek, aby se tělo i mysl cítilo pohodlně. Použití pomůcek má svá pravidla a principy, tedy není jedno, jak je tělo podepřeno, a lektor většinou hledá dosažení určitého tvaru těla v ásaně, aby mělo podložení prospěšný účinek. Praxe restorativní jógy je také vhodná například v období menstruace, kdy si tělo potřebuje odpočinout, a není dobré jej zatěžovat aktivní silovou činností.

Můžeme společně prožít večer plný zajímavé jógové filosofie, která vám může nabídnout nové možnosti vnímání sebe sama a praxí restorativní jógy.  

KDY: 4.2. 2022 16:30 - 20:30 h.                                                                                                                                                        KDE: Studio SaM, Havlíčkova 15, Plzeň                                                                                                                                       CENA: 500 Kč - pro závaznou rezervaci bude třeba poslat nevratnou zálohu ve výši 250 Kč na účet: 670100-2215277989/6210, do zprávy pro příjemce napište jóga 28.1. a příjmení                                                                                          KONTAKT: v.pytlikova@gmail.com, tel.: 776 726 904

Těším se na vás :) Veronika